Nordisk udstilling i Horsens 6.-7.august 2022

RESULTATER FRA STORE RING

B E S T   I N   S H O W
(Dommer: 
Barbara Müller, CH)

1. BULLMASTIFF "KETTNERS BAELISH"
Ejer: Charlotte Reimer og Imran Durrani
2. HVID SCHWEIZISK HYRDEHUND "OF TREBONS BERGER BLANC OLYMPIA"
Ejer: Ulla Warden og Nicholas Warden
3. ENGELSK SPRINGER SPANIEL "TIMANKA'S EXPENSIVE MONEY".
Ejer: Vibe Marie Borregaard Madsen
4. RUHÅRET HØNSEHUND "PRÆSTBROGÅRD'S LINE".
Ejer: Bo Christensen og Caroline Larsen


Juniorhandling finale, lørdag (Dommer: Tomas Rohlin, DK):
1) Katrine Bramming med Eurasier
2) Andreas Dalgaard Petersen med Collie
3) Melanie Møller Christensen med Shiba
4) Naya Kühne Andersen med Flatcoated Retriever

Juniorhandling finale, søndag (Dommer: Helle Faarup, DK):
1) Frederikke Dalgaard Petersen med 

Bedste Baby, lørdag (Dommer: Kim Vigsø Nielsen, DK):
1) Podengo Portugues, ruhåret "Muscha's Asterix". Ejer: Martina Lagerbäck og Siw Lagerbäck, Sverige
2) Engelsk Springer Spaniel "Sieger's Never Say Never". Ejer: Lone Sondrup og Kaj Bauer Madsen
3) Gammel Dansk Hønsehund "Nei's Zeus Af Eriksborg". Ejer: Birgitte Juul
4) Flatcoated Retriever "Tanima Flatcoats Going Cocoloco". Ejer: Nina Bardino Laugesen og Marianne Bardino Lauridsen

Bedste Baby, søndag (Dommer: Tomas Rohlin, DK):
1) Schipperke "NordicOrigins Beloved Enya". Ejer: Britta Hast og Hanne Hast 
2) Boxer "Kulsvierkrogen's Juglans. Ejer: Allan Andersen
3) Cairn Terrier "Zalazar Northern Star" Ejer: Mette Sørum 
4) Border Terrier "Always Klappe Klar Ida-Alhed". Ejer: Gitte Visbech 

Bedste Hvalp, lørdag (Dommer: Tomas Rohlin, DK):
1) Labrador Retriever "Dog's To Memory You'll Be In My Heart". Ejer: Christina Berg Kjeldsen og Henrik Berg Kjeldsen
2) Mops "Tangetoppen's In It To Win It". Ejer: Elisabeth Juverud
3) Whippet "Colourfield Hot Spot". Ejer: Nanna Friis Jensen, Heidi Karlsson og Emilie Karlsson
4) Coton De Tulear "Petit Blancs Etoile Double Trouble". Ejer: Ole Nørgård Jepsen

Bedste Hvalp, søndag (Dommer: Jarmo Hilpinen, FI):
1) Staffordshire Bull Terrier "Amazing Staffs In The Cards". Ejer: Christina Dibbern Larsen
2) Bullmastiff "Ace Of Beton's Impress Them All". 
Ejer: Helle Dyrlund og Arne Dyrlund
3) Berner Sennen "BruusHunden Agile Masterpiece Of Jyn Erso". 
Ejer: Tina Ørum Bruus 
4) Rottweiler "Frejdal's Breathtaking Bjørk". 
Ejer: Henrik Riishøj

Bedste Par, lørdag (Dommer: Martin Baskaran, ES):
1) Papillon

Bedste Par, søndag (Dommer: Arne Foss, NO):
1) Schæferhund, stockhåret
2) Engelsk Bulldog

Bedste Avlsklasse, lørdag (Dommer: Zorica Blomqvist, SE):
1) Samojedhund "Acaiza's Always In Your Heart". Opdr.: Malene Lerche Bjerregaard

Bedste Opdrætsklasse, lørdag (Dommer: Jørgen Hindse, DK):
1) Samojedhund "Acaiza's". Opdr.: Malene Lerche Bjerregaard
2) Labrador Retriever "Lab Fairytale's". Opdr.: Anne Egense
3) Eurasier "Melkerei's". Opdr.: Lene Bach Nørgaard Christensen
4) Engelsk Cocker Spaniel "Oakbeach". Opdr.: Maria Ekstrand

Bedste Opdrætsklasse, søndag (Dommer: Claudio De Giuliani, IT):
1) Dansk/Svensk Gårdhund "Little Denmark's". Opdr.: Helene Riisgaard Pedersen
2) Beagle "Gold Line's". Opdr.: Annette Pedersen
3) Hvid Schweizisk Hyrdehund "Of Trebons Berger Blanc". Opdr.: Ulla Warden
4) Cairn Terrier "Mr Winterbottom's". Opdr.: Anne-Mette Borg-Østerlin

Bedste Veteran, lørdag (Dommer: Inga Bonnez, DK):

1) Papillon "Perle". Ejer: Marianne Hansen
2) Labrador Retriever "Exquisito's Inolvidable". Ejer: Teresa Fernandez
3) Welsh Springer Spaniel "Amica Adara's Essence Of Beauty". Ejer: Tove Benedicthe Jensen
4) Hollandsk Kooierhondje "WinterWonderland". Ejer: Nanna Klok Ankersen

Bedste Veteran, søndag (Dommer: Annika Ulltveit-Moe, SE):
1) Rhodesian Ridgeback "Akizuri Chumani By Argos". Ejer: Stinne Elgaard
2) Puli, hvid "Cseri-Suba's Csöre". 
Ejer: Bodil Rüsz
3) Cane Da Pastore Bergamasco "Skärviks Rubin". 
Ejer: Pia Storm Pedersen
4) West Highland White Terrier "Arnitlund's Ludwig Chlodevig". 
Ejer: Ilse Sloth

Gruppe 1 (Dommer: Zorica Blomqvist, SE):
1) Hvid Schweisisk Hyrdehund "Of Trebons Berger Blanc Olympia". Ejer: Ulla Warden og Nicholas Warden
2) 
Puli, hvid "Cseri-Suba's Csöre". Ejer: Bodil Rüsz
3) Old English Sheepdog "Old Sheeptorps Call Me Grizzlydream". Ejer: Anettre Englykke og Niels Grønne
4) Cane Da Pastore Bergamasco "Skärviks Rubin". Ejer: Pia Storm Pedersen

Gruppe 2 (Dommer: Jørgen Hindse, DK):
1) Bullmastiff "Kettners Baelish". Ejer: Charlotte Reimer og Imran Durrani
2) Shar Pei "Hafferlaffen The Lady Killer". Ejer: Mette Krog Andersen
3) Rottweiler "Vom Hause Luna's Wilma Flintstone". Ejer: Henrik Riishøj
4) Broholmer "Landkildens Sibilja". Ejer: Trine Birkekær og Søren Sten Christiansen

Gruppe 3 (Dommer: Tinna Grubbe, DK):
1) Staffordshire Bull Terrier "Amazing Staffs It's Reckless Ruby". Ejer: Christina Dibbern Larsen
2) Skye Terrier "Skyewalker's Q". Ejer: Rikke Møller og Tina Toft Bergstrøm
3) Irish Softcoated Wheaten Terrier "Fothergill's Double-O-Seven". Ejer: Unna Balle
4) West Highland White Terrier "Whitebriar Just Got Jabbed". Ejer: Pia Micheelsen Rol

Gruppe 4 (Dommer: Martin Baskaran, ES):
1) Korthåret Gravhund "Royal Pepper's All Inclusive". Ejer: Vinisari Olsen, Michael Allerup Nielsen og Otto Olsen
2) Korthåret Dværg Gravhund "Sundsdal's Forrest Gump". Ejer: Gitte Sundsdal, Kent Sundsdal og Josefine Juul Sundsdal
3) Langhåret Miniature Gravhund "HerligtHundeliv Joya Niño Rojo". Ejer: Charlotte Alkjær Storgaard
4) Ruhåret Gravhund "Sjöstadens Kulla-Gulla". Ejer: Annika Rönnings

Gruppe 5 (Dommer: Gerard Jipping, NL):
1) Siberian Husky "Sofreno's Charming Choice Chili". Ejer: Johnny Boas Lang og Louise Boas Lang
2) Japansk Spids "Shiro No Sekai No Hoshi Of Sakura Matsuri". Ejer: Sally Pedersen og Jan Gaba
3) Samojedhund "Acaiza's A Pinch Of Magic". Ejer: Per Anton Knudsen og Ulla Knudsen
4) Eurasier "Skovagergaards Calinka Coxorange". Ejer: Lise Lotte Frederiksen og Frank Hansen

Gruppe 6 (Dommer: Thomas M. Hehir, IR):
1) Beagle "Noble Hound's Picture Perfect". Ejer: Tine Wirenfeldt Rasmussen og Nana Wirenfeldt Jensen
2) Black And Tan Coonhound "Coonsar Conner". Ejer: Charlotte Kastrup Larsen
3) Dalmatiner "Dalstorm Future Faith". Ejer: Thomas Frandsen
4) Rhodesian Ridgeback "Copper Queen's Caxo Aganju". Ejer: Nanna Dybdal Kristiansen og Rikard Jakobsson

Gruppe 7 (Dommer: Annika Ulltveit-Moe, SE):
1) Ruhåret Hønsehund "Præstbrogård's Line". Ejer: Bo Christensen og Caroline Larsen
2) Gammel Dansk Hønsehund "Logslund Balto". Ejer: Tina Nielsen
3) Kleiner Münsterländer "Ebbe". Ejer: Kirsten Rübner-Petersen
4) Vizsla "Florencio". Ejer: Linda Gustafsson

Gruppe 8 (Dommer: Arne Foss, NO):
1) Engelsk Springer Spaniel "Timanka's Expensive Money". Ejer: Vibe Marie Borregaard Madsen
2) Amerikansk Cocker Spaniel "Galaksi No Words Needed". Ejer: Michael Kristensen og Mette Nielsen
3) Golden Retriever "Sunny Delight's On And Off". Ejer: Åsa Cederlund
4) Sussex Spaniel "Gektor Iz Valley Wins". Ejer: Benedicte Hjerl Carstensen og Henri Hjerl Carstensen

Gruppe 9 (Dommer: Claudio De Guiliani, IT):
1) Pudel, mellem (brun/hvid/sort) "Kudos Durek". Ejer: Kim og Bente Renaldi
2) Papillon "Houm Tet A Tet Rosmarinus". Ejer: Marianne Hansen
3) Lhasa Apso "Xiang's Temptation". Ejer: Hanne Laursen
4) Tibetansk Spaniel "Kaltekhan Big Boss". Ejer: Kirsten Pedersen, Wesley Mccrum og Adeline Mccrum

Gruppe 10 (Dommer: Thomas M. Hehir, IR):
1) Whippet "P'Theon Des Plaines Des Bruyeres". Ejer: Carolina Rexgård
2) Saluki "Zadonas Durandal". Ejer: Elisabet Levenskog
3) Borzoi "Azart Iz Dinastii Zolotko". Ejer: Jonas Dahl Kazmierczak
4) Greyhound "Eikica Danish Diva". Ejer: Hanne Eikica Böckhaus