Juleskuet i Billund den 04.12.2016

RESULTATER FRA KREDSENS JULESKUE I BILLUND DEN 4. DECEMBER 2016:
Har du billeder af hunde placeret i store ring, må du meget gerne sende dem til os på følgende e-mail adresse: sekretariat@dkk-kreds5.dk.
(Fotograf: Netti B. G. Jensen)


BEST IN SHOW 1: SAMOJEDHUND
CABAKA'S U ARE MY SUNSHINE

Ejer: Gitte Morell, Yue Cheng


BEST IN SHOW 2: RHODESIAN RIDGEBACK

VILLAGEDOGS OUR BELAMI

Ejer:  Poul H. Jensen, Netti B.G. Jensen


BEST IN SHOW 3:  TIBETANSK SPANIEL
AFAIR'S CURTIS

Ejer: Kirsten og Jens Pedersen


BEST IN SHOW 4: ENGELSK COCKER SPANIEL

ELMELUND'S VIP ATTITUDE

Ejer: Pia Elmelund


BEST IN SHOW 5: SCHÆFERHUND, STOCKHÅRET

 TEAM MARLBORO TACCO

Ejer:  Kirsten Poulsen

BEST IN SHOW 6: WHITE HIGHLAND WHITE TERRIER

  ARNITLUND'S CHRISTEL WHITE

Ejer: Ursula Nielsen

BEST IN SHOW 7: ROTTWEILER

 VOM HAUSE CORVINIUS BLONDIE

Ejer:  Pernille og Flemming Lasson, Flemming

BEST IN SHOW 8: GAMMEL DANSK HØNSEHUND

 LOGSLUND FLICKA

Ejer: Birgitte Juul og Leo Andersen

BEST IN SHOW 9: LANGHÅRET DVÆRG GRAVHUND
KUNG KARLS SEBAGO

Ejer: 
 Conny Frilund Ebsen

BEST IN SHOW 10: WHIPPET
COCO

Ejer:  Nanna Friis Jensen

JUNIORHANDLING, MINI (7-11 ÅR):
1. Laura Holck (10 år) med Afghansk Mynde

2. Kathrine (10 år) med Bichon Havanaise

3. Cecilie H. Andersen (9 år) med Shetland Sheepdog

4. Gustav (11 år) med Labrador Retriever


JUNIORHANDLING, MAXI (12-15 ÅR):
1. Naja (14 år) med Chinese Crested

2. Freja (13 år) med Grand Danois

3. Cecilia (15 år) med Grand Danois

4. Mille (12 år) med Storpudel


SENIORHANDLING (60+ ÅR):
1. Flemming Nielsen (68 år) med West Highland White Terrier

2. Birthe Andersen (71 år) med Mellempudel

3. Conny (62 år) med Engelsk Cocker Spaniel

4. Birgit Hansen (62 år) med Engelsk Cocker Spaniel


BEDSTE PAR:
1. Solvej med Engelsk Cocker Spaniel

2. Birthe Andersen med Mellempudel

3. Mona med Beagle

4. Anja med Labrador Retriever


BEDSTE BABY:
1. Samojedhund "Cabaka's You Could Be Mine". Ejer:  Gitte Morell og Kim Jensen

2. Shar Pei "Hafferlaffen Mississippi Punch". Ejer:  Mette Krog Andersen

3. Etnahund "Cyrenensis Bahira Aquila". Ejer:  Liselotte Kaagaard

4. Chow Chow "Bakkebo's Quintesse". Ejer: Else-Marie Frisenvad


BEDSTE HVALP:
1. Cairn Terrier "Zalazar Unknown Treasure". Ejer: Mette Sørum

2. Langhåret Dværg Gravhund "Frilunds Darling Dixie the Star". Ejer: Conny Frilund Ebsen

3. Bichon Havanaise "Xisang´s Funny Ronja". Ejer:  Hanne Laursen

4. Petit Brabancon " Mdac's Hit The Road Jack". Ejer:  Lone Jørgensen


BEDSTE CHAMPION:
1. Shar Pei " NOCH DKCH Sharpuggles Moulin Rouge". Ejer: Mette Krog Andersen

2. Samojedhund "DKCH Cabaka's Sweet Surrender". Ejer:  Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke og Janni Melgaard Burke

3. Bichon Havanaise " DKCH Madame Stub Miss Honniemoon ". Ejer: Maria Dige Andersen

4. Welsh Corgi Cardigan "DKCH SECH Faarup Penny". Ejer: Erik og Ilse Faarup


BEDSTE VETERAN:
1. Rhodesian Ridgeback "DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH LUCH Tusani Cool Bakari". Ejer:  Netti B.G. Jensen, Poul H. Jensen

2. Bichon Havanais "Madame Stub Angel". Ejer:  Signe Martensen

3. Coton De Tulear "DKCH Cotonbrie Charlestontwist". Ejer:  Louise Andersen, Claus Bent Andersen

4. Pudel, mellem (brun/hvid/sort) "DKCH Artmann Black Inspiration's". Ejer:  Birthe Andersen og Ove Andersen