Forårsskue i Brædstrup 8. marts 2015

BEST IN SHOW:

1: Jack Russell Terrier "Kajsenborg's Dirty Deal". Ejer: Lone Hastrup Holm

2: Samojed "Cabaka's Fashin By Diesel". Ejer: Gitte Morell & Gitte Nielsen

3: Labrador Retriever "Mallaig Danish Super Diva"Ejer: Gunvor Hjort

4: Ruhåret Gravhund "Eden Rose Bastian"Ejer: Dorte Sørensen

5: Whippet "Langkinns Diana". Ejer: Sofie Thielke

6: Fransk Bulldog "Perro Pelea Córdobes Bull's Ernie". Ejer: Berit & Carsten Lyng

7: Shetland Sheepdog "Lonesome Uniqe Gold Rose". Ejer: Robert Kabala

8: Beagle "Hanne's Manfred". Ejer: Lone Juel

9: Berner Sennen "Vipsennen Xola". Ejer: Vivi Petersen

10: Kleiner Münsterländer "Svishaves Asta". Ejer: Jan Bøtcher


JUNIORHANDLING, MINI (6-11 ÅR):

1: Melani (10 år) med Lhasa Apso

2: Frederikke Sewerin (11 år) med Coton De Tulear

3: Caroline Bugge (10 år) med "Basset Hound"

4: Oliver Brodersen (11 år) med Whippet


JUNIORHANDLING, MAXI (12-16 ÅR):

1: Sille Uhrenhøj (13 år) med Japansk Spids

2: Laura Eskildsen (16 år) med Coton De Tulear

3: Cecilie Petersen (16 år) med Berner Sennen

4: Daniella Mikkelsen (12 år) med Toypudel


BEDSTE PAR:

1: Hanne Thomsen med Engelsk Cocker Spaniel

2: Birthe Andersen med Mellempudel

3: Tina Jensen med Langhåret Chihuahua

4: Gitte Frikke med Bichon Havanais


BEDSTE BABY:

1: Schæferhund, stockhåret "Team Marlboro Ranja". Ejer: Birgitte Bugge Vegger

2: Griffon Bruxellois "Karmdal Felecia". Ejer: Lone Jørgensen
3: Bichon Frisé "Bichon Stars Double-O-Seven". Ejer: Tina Hamann Dam

4: Pudel, mellem (brun/hvid/sort) "Black Design's Somting Xta". jer: Merete Jensen


BEDSTE HVALP:

1: Shar Pei "China House Zigzag In The Sky". Ejer: Lene Nielsen & Henrik Iversen

2: Pomeranian "Soffies Moody Blues". Ejer: Vinni Buch Jacobsen & Jeanette Andrea Kristensen

3: Pekingeser "Zizhan Miron's Viva La Diva". Ejer: Vibeke Ringdahl Daewaell

4: Dværgschnauzer, sort/sølv "Frisenborg's Flemming". Ejer: Bente & Jan Høybye


BEDSTE CHAMPION:

1: Coton De Tulear "Cotonbrie Charlestontwist". Ejer: Louise Smedegaard & Claus Bent Andersen

2: Newfoundland "Bakkelygård Black Butler". Ejer: Berit & Knud Boye

3: Bichon Havanais "Bicia's Energy Supply". Ejer: Helle Bekker

4: Basset Hound "Bobass Quincy". Ejer: Carsten Sandvad


BEDSTE VETERAN:

1: Rhodesian Ridgeback "Tusani Cool Bakari". Ejer: Netti Gorosh & Poul H. Jensen

2: Pudel, mellem "Artmann Black Inspiration's". Ejer: Birthe Andersen & Ove Andersen
3: Ruhåret Gravhund "Tilde". Ejer: Karin Tarp
4: Briard "Toulouse Noblesse Oblige". Ejer: Anja Hansen


VINDERE AF GRUPPEKONKURRENCER:

Gruppe 1: Shetland Sheepdog "Lonesome Unique Gold Rose". Ejer: Robert Kabala

Gruppe 2: Berner Sennen "Vipsennen Xola". Ejer: Vivi Petersen

Gruppe 3: Jack Russell Terrier "Kajsenborg's Dirty Deal". Ejer: Lone Hastrup Holm

Gruppe 4: Ruhåret Gravhund "Eden Rose Bastian". Ejer: Dorte Sørensen

Gruppe 5: Samojed "Cabaka's Fashion By Diesel". Ejer: Gitte Morell & Gitte Nielsen

Gruppe 6: Beagle "Hanne's Manfred". Ejer: Lone Juel

Gruppe 7: Kleiner Münsterländer "Svishaves Asta". Ejer: Jan Bøtcher

Gruppe 8: Labrador Retriever "Mallaig Danish Super Diva". Ejer: Gunvor Hjort

Gruppe 9: Fransk Bulldog "Perro Pelea Córdobes Bull's Ernie". Ejer: Berit & Carsten Lyng

Gruppe 10: Whippet "Lanngkins Diana"Ejer: Sofie Thielke

DKK KREDS 5 ØNSKER HJERTELIG TILLYKKE TIL ALLE VINDERNE !!!