Efterårsskue i Billund 28. september 2014

BEST IN SHOW:

1: Whippet "Oldkins Fairytale". Ejer: Tina Redam Sørensen

2: Kleiner Münsterländer "Acko". Ejer: Ejnar Bro Brandt

3: Pekingeser "Sunrise Dragon Advance"Ejer: Pia Falck Hansen

4: Basset Hound "Bassbarr Sure Thing"Ejer: Lise TGhorsø Christensen


BARN & HUND, 6-10 ÅR:

1: Patricia (10 år) med Chow Chow

2: Maria (10 år) med Jack Russell Terrier

3: Caroline (6 år) med Fransk Bulldog

4: Noah (9 år) med Staffordshire Bullterrier


BARN & HUND, 11-15 ÅR:

1: Josephine (15 år) med Dansk Spids

2: Rikke (13 år) med Cavalier King Charles Spaniel

3: Laura (14 år) med Mastiff

4: Simone (12 år) med Fransk Bulldog


BEDSTE PAR:

1: Annika Nielsen med Samojed

2: Nina Jensen med Hvid Schweisisk Hyrdehund

3: Marianne Thorsen med Samojed


BEDSTE BABY:

1: Fransk Bulldog "Perro Pelea Córdobes Bull's Eddie". Ejer: Birgitte Nielsen & Peter Van Gils

2: Kleiner Münsterländer "Zoli". Ejer: Ejnar Bro Brandt

3: Engelsk Cocker Spaniel "Vibcock's Asti". Ejer: Lone Møller Wejrum

4: Rottweiler "Kakestto's Linse". Ejer: Charlotte Huvendick


BEDSTE HVALP:

1: American Akita "Sandfelds Heartbreaker By Choise". Ejer: Lis Mandrup Olesen

2: Korthåret Hønsehund "Fosslias Flax". Ejer: Karoline Marie Wassås Wiberg, Norge

3: Rhodesian Ridgeback "Shangalia Avani Kamili. Ejer: Dorthe Kristensen

4: Chow Chow "Mi-Pao's Cream Glory". Ejer: Lise-Lotte Adler, Vejen


BEDSTE CHAMPION:

1: Grand Danois, gul/tigret "The King And I Prince Arthur". Ejer: Maibritt Larsen & Belinda Nielsen

2: Hvid Schweisisk Hyrdehund "Dw's Achilles The Triumph Of Steel". Ejer: Nina Storm Jensen

3: Mastiff "Hugedogge Casper". Ejer: Gitte Ager Lei

4: Shih Tzu "Ziams Good Looking Guy". Ejer: Connie Jonsson


BEDSTE JUNIOR:

1: Pekingeser "Sunrise Dragon Advance". Ejer: Pia Falck Hansen

2: Labrador Retriever "Sirius Magic's Strasbourg". Ejer: Jens Andersen

3: Boxer "Tyson". Ejer: Anette Lausten & Søren Träger Nissen

4: Boston Terrier "Blessed Joe Vom Greifenring". Ejer: Michael Jensen & Lone Hansen


BEDSTE VETERAN:

1: Rhodesian Ridgeback "Tusani Cool Bakari". Ejer: Netti Gorosh & Poul H. Jensen

2: Pudel, mellem "Artmann Black Inspiration's". Ejer: Birthe Andersen & Ove Andersen


VINDERE AF GRUPPEKONKURRENCER:

Gruppe 1: Hvid Schweisisk Hyrdehund "Bellis". Ejer: Nina Storm Jensen

Gruppe 2: Dansk/svensk Gårdhund "Zkrubbe's Fang". Ejer: Ingrid Thuesen

Gruppe 3: Staffordshire Bull Terrier "Nelly". Ejer: Anne Mette G. Hansen & Karsten Ø. Hansen

Gruppe 4: Ingen deltagere

Gruppe 5: Dansk Spids "Spitha Angielina". Ejer: Birgitte Meiling Andrup

Gruppe 6: Basset Hound "Bassbarr Sure Thing". Ejer: Lise Thorsø Christensen

Gruppe 7: Kleiner Münsterländer "Acko". Ejer: Ejnar Bro Brandt

Gruppe 8: Golden Retriever "Zampanzar Copy And Paste". Ejer: Rikke Andersen

Gruppe 9: Pekingeser "Sunrise Dragon Advance". Ejer: Pia Falck Hansen

Gruppe 10: Whippet "Oldkins Fairytale". Ejer: Tina Redam Sørensen